домашно лечение на декубитални рани

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

домашно лечение на декубитални рани

Мнениеот Lili » Пон Авг 16, 2010 11:55 pm

Здравейте,
Преди 2 години след падане баба ми получи счупване на тазобедрената става и се наложи смяната й. Подмяната беше неуспешна (поради невъзможност за правилна рехабилитация ставата се измести). Това състояние се усложнява и от атеросклероза. В момента е почти на 100% неподвижна. Поради което по тялото й се появиха декубитални рани в седалищната област. В различни периоди за тези две години са се появявали рани на различни места, но с талк и превръзки сме се справяли с тях. Въпросът ни е дали ще е достачъно само да се слагат готови превръзки или ще се наложи и поставянето на катетър тъй като в момента е с пелени за възрастни? Имате ли наблюдение дали само с превръзки може да се постигне ефект, тъй като честа и разнообразна смяна на положението на тялото не е възможна?
Благодаря предварително за отзивите!
Lili

Re: домашно лечение на декубитални рани

Мнениеот ZdraveiGP » Пон Дек 27, 2010 5:25 pm

Здравейте,
Съжалявам за закъснелия отговор, но не бяхте постнали в правилната категория и въпросът ми убягна - дано все още мога да съм полезен.
Лечението на декубиталните рани във вашия случай ще е трудно - непременно трбява да се направи поне първична оценка и обработка от лекар, който да ви назначи какви превръзки да вземете, с каква периодичност и как да ги сменяте. Дали да се постави катетър - това зависи от степента на раните и ориентировъчното време на зарастване/колкото и да е неточно/. Ако се касае за рани в по-начална фаза - може да се постави временно катетър, с оглед да не се замърсяват и мацерират от пелената. Все пак това не може да продължава повече от 10-тина дни, защото може да се насложат по-неприятни усложнения и инфекции. Направете консултация с лекар за всички тези проблеми, за да научите алгоритъма на лечение и да се справите по-нататък и сами.
Можете да погледнете повече информация за декубиталните рани в тази тема - опитал съм се да бъда максимално изчерпателен по този значим проблем.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!