Анемия или...?

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Анемия или...?

Мнениеот milena2 » Нед Дек 17, 2017 9:10 pm

Здравейте,

след направени кръвни изследвания ми дадоха да пия железен препарат с фолиева киселина и вит. Б12 - Феро - Фолгамма. Хемоглобинът ми е 129, еритроцитите - 4,37, всичко друго е в норма, вит. Б12 също, само желязото е 7,8 при норма от 9-30 и ЖСК ми е 35,2 при норма 44,8 - 71,7.
Морфология на еритроцитите - сл. изразена смесена анизотиза, пойкилоцитоза, ед. акантоцити, нормохромия.

Много ниска стойност на вит. Д - 13.

Започнах да губя чувствителност на крайниците, чувствам се много отпаднала, понякога едва се движа - залитам, политам...от тази безчувственост. Възможно ли е да се дължат на анемията или на ниския вит. Д?

Притеснява ме ниската стойност на ЖСК. Проблем ли е приемането на препарата. Доколкото разбрах при анемия желязото е ниско, а ЖСК е висок, а при мен не е така. И какво може да означава това?
Трябва ли да правя допълнителни изследвания?

Извинете ме, ако са глупави въпросите, но не разбирам много в тази сфера :)
milena2

Re: Анемия или...?

Мнениеот ZdraveiGP » Пон Дек 18, 2017 4:21 pm

Здравейте,
Според посочените стойности вие нямате анемия - 129 хемоглобин, с нормално количество еритроцити 4.37, ако са с нормално MCV/MCH/MCHC това не са показатели за анемия (120-160 за жени). Стойностите на серумното желязо при липса на анемия не могат да са 100% определящи за наличието или липса на латентен железен дефицит - причината е, че желязото може да "променя" концентрацията си в кръвта при определени условия. Желязото стои "натрупано" в определение клетки/тъкани на организма и "излиза" в серума при определени условия Т.е. може да имате достатъчно желязо в организма (запаси), но точно в този момент в серума/кръвта неговата концентрация да е по-ниска. Същото се отнася и за ЖСК. Намерете стари тестове - ако винаги сте с около 130 хемоглобин, може би няма нужда от прием на ферофолгама. Ако да речем хемоглобинът ви е бил по-висок - 140-150 и т.н., няма да ви навреди. "Запасите" на желязо се изследват чрез стойностите на феритин.
Все пак, колегата назначил ферофолгамма може да е имал други съображения - питайте.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот milena2 » Чет Дек 21, 2017 6:24 pm

Благодаря ви сърдечно за бързия отговор!
milena2

Мнениеот milena2 » Чет Яну 11, 2018 9:20 pm

Здравейте,

отново се включвам с надежда на отговор.
Желязо пих в минимално количество, до 15-30 мг на ден - смених го с Малтофер, защото Ферофолгама повлия много лошо на стомаха ми, но и с Малтофер се влошиха нещата. Последните 3 дни преди изследването пих желязо на билкова основа, 9 мг на ден.
Тези дни направих контролни изследвания. Хемоглобинът е 135 и всичко друго е в границите от кръвната картина, желязото - 32,5, ЖСК - 68,866 - предполагам високи са заради приеманото желязо. Морфология на еритроцитите - Нормохромия. Нормоцитоза.
Но феритинът е 5,2 при референтни стойности 15-150. Какво се прави в такъв случай? Как би могъл да се вдигне феритинът? Има ли храна, която би повлияла неговата стойност?
Ще се радвам на отговор.
milena2

Мнениеот ZdraveiGP » Вто Яну 23, 2018 11:35 am

Здравейте,
Тези стойности на феритин показват ниски "запаси" от желязо. Ето защо при лекуване на анемия (вие нямате такава, но може би сте "предразположена") и при липса на противопоказания, желязо съдържащият препарат се приема още поне месец-два след нормализиране на хемоглобина, за да се "запълнят" тези запаси. 15-30мг е препоръчителната дневна нужда от желязо. Важното е то да е високо биоусвоимо, понеже в растителните източници например има не малко желязо, но понеже то е свързано в комплекси наречени фитати, това желязо не се усвоява пълноценно от организма. Трябва да има и съпътстващ внос на фолиева киселина и витамини група Б, Б12 и т.н. За съжаление желязосъдържащите препарати често имат подобни дразнещи странични ефекти, особено върху храносмилателната система, точно както се е случило при вас....
Храна изключително богата на високо биоусвоимо желязо, в пъти повече от телешкото месо е спирулина. Още по-добре е това да е жива спирулина и за щастие вече се предлага подобен продукт и в България - свежа паста от живи синьо-зелени микроводорасли спирулина, в чиято разработка участвам и аз. Живата спирулина е в пъти по-биологично активна от сухия аналог и конкретно във вашия случай може да бъде много полезна за подобряване и стимулиране на кръвотворенето, особено ако искате това да става с природни средства.
Потърсете повече за свежа спирулина в гугъл или на www.spirulina.bg
Цялата тема създава впечатление за "платена реклама", но и аз и вие знаете, че не е така.....Свежа спирулина е чудесен продукт, който е точно за хора борещи проблеми като вашите.
Успех и пишете какво се случва!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот milena2 » Вто Яну 23, 2018 2:59 pm

Отново Ви благодаря сърдечно за отговора, докторе! Ще пиша по-нататък отново.

Гарантирам, че темата не е реклама!
milena2

Мнениеот milena2 » Пон Фев 19, 2018 1:08 pm

Здравейте докторе отново,

този път пиша по друг проблем, но реших, че е по добре да не създавам друга тема, а да продължа тук.

Преди 3 седмици се разболях от постоянно коментирания по телевизията грип, едва сега се чувствам малко по-нормален човек. Но колкото пъти тези дни изляза навън, дори за малко - за 5-10 мин., след 2-3 часа се разболявам - хрема, активира ми се синузита, треска...Натрових се от вит.С и коприва вече, за да спасявам положението. При лечението пиех и чай Бронхопам, но от него получих някакво кръвотечение, като цикъла се удължи с 1 седмица и сега не смея да го ползвам. Купих си чай за засилване на имунната система Имуно Фитолек, от половин чаша вдигнах кръвното, а пулсът ми стана 120...Не смея повече да пия. На всичкото отгоре може би съм получила дисбактериоза, постоянно получавам позиви за ходене до тоалетна, не мога да отделям газове, когато отида е за 3-4 дена наведнъж, започнах да слабея. Пих Линекс Гастро, Лактофлор, но без ефект. Отделно спазмите, които ми останаха в стомаха и червата от приеманите киселини или от самия грип, защото вече няколко човека ми казаха, че са имали неврологични проблеми от него.

Какво да правя, докторе? Не се чувствам вече пълноценен човек.
milena2

Мнениеот ZdraveiGP » Сря Фев 21, 2018 11:43 am

Здравейте,
Състоянието ви може да се дължи на множество причини....Със сигурност грипът е тежко протичащо вирусно заболяване и периодът на възстановяване може да е по-дълъг...Съветът ми е да посетите лекар за реален преглед по системи- -да ви види гърлото, да преслуша белите дробове, да пипне корема и т.н.....Ако е необходимо да се направят някои базови тестове като ПКК/ДКК/ЦРП урина - ОХИ/седимент, особено в контекста на проблемното уриниране
Едва тогава може да се назначи някакво адекватно лечение и да се даде съвет. Най-вероятно няма от какво да се тревожите толкова, но все пак е добре да посетите лекар за реален преглед.
Успех!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот milena2 » Сря Фев 21, 2018 10:46 pm

Сърдечно Ви благодаря за бързия отговор, докторе!
milena2

Мнениеот milena2 » Нед Мар 04, 2018 9:48 pm

Здравейте докторе отново,

последиците от грипа полека-полека започнаха уж да отшумяват, появи се друго.
Миналата неделя ми се разстрои стомаха. Бях пила морковен сок и ядох ядки, предположих, че е от морковите, защото бяха турски. За лечение и затягане ползвах много силен екстракт, направен в къщи от жълт кантарион - едно шишенце напълнено до горе с кантарион и залято с ракия. Изпих общо за 3 дни 4 с.лъжици. После четох, че от него се отслабвало. Отслабнах с половин килограм, но от тогава започнаха да се появяват странни симтоми. Като лежа настрани, започват да ме болят ребрата, тазобедрените стави, коленните стави, като седя на стола, все едно съм седнала на две клечки. От грипа отслабнах също, станах мнооого слаба. Ръцете ми изведнъж отслабнаха много, гърдите - също. След разстройването се появи отново една хиперчувствителност на стомаха и червата - само да ги докосна и болката се предава по целия корем. Толкова е силна, че дори върху одеялото в леглото поставям лист и чувствам болка от натиска. Исках да Ви попитам - каква евентуално би могла да е причината - неврологична, от отслабването, голяма липса на калций - имам го, от киселини, които не може да изхвърли тялото? Започна да ме боли корема от допира на самото одеяло, което опира в него в леглото. Мускулите много се отпуснаха, не мога да вдигам неща, които преди съм вдигала.

Преди Нова Година ядох агнешка дроб-чорба в заведение след което получих много силно разстройство. После всичко мина. Възможно ли е да е останала бактерията в мен и сега да се е проявила? Тогава се появи тази хиперчувствителност на стомаха , червата и сърцето, но от билколечението ли, от парацетамола ли по време на грипа беше отминала. Ако е възможно, къде мога да направя изследване, защото в лабораторията изследвали само тези бактерии?

Кръвните изследвания бяха нормални преди 2 седмици, направих изследване на фекалиите - от 6-те изследвани бактерии резултатът е отрицателен - стандартно изследваните - Салмонела, Е-Коли, Кандида, Шигела...

След разстройването на стомаха остана едно постоянно дразнене на ануса с позиви да ходя до тоалетната. Дори след изхождане, което е вече нормално, веднага след това пак получавам дразнене в ануса със силни позиви да отида отново. Това дразнене става през няколко минути през целия ден. Появиха се едни малки топченца фекалии по него, които преди не съм имала. Започнах да мисля да не би да имам паразити, които да ги произвеждат? Пропуснах да кажа, че имам много газове, които много често трудно отделям и пия тези дни еспумизан.
Нямам сили след това отслабване, трудно се движа, не съм трудоспособна и едва задържам килограмите, а се храня като преди. Чувствам цялото си тяло много стегнато, много често стомаха и червата също, въпреки че приемам магнезий за отпускане.

Извинявам се за многото въпроси и дългия пост, но опитах да обясня по-добре симптомите. От къщи вече ме пращат на психиатър. Аз наистина след всичко, което става и се влошава с всеки изминат ден, се чувствам много неспокойна и притеснена. Ще се радвам на отговор.
milena2

Следваща

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!