Болка в ходилата при тичане

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Болка в ходилата при тичане

Мнениеот Встром » Чет Окт 05, 2017 6:54 pm

Здравейте,
От около 6 месеца, чувствам болка отдолу в ходилата когато се затичам. Болката е остра, не тъпа болка, и е като опъване. Сякаш нещо ще се скъса. Докато ходя нямам никакъв проблем. Когато съм с маратонки, които имат хубави и меки стелки е добре, но ако нося обувките ми, които нямат стелки и са малко твърди, чувствам болка малко повече. Както казах вече, болката е само ако тичам. По принцип съм спортен тип, но не тичам за здраве, по-скоро тичам, за да хвана влака или автобуса. Тичах за здраве ( без да чувствам никаква болка ) преди 1-2 години, но спрях, защото не ми е много интересно да тичам.
Това опъване/болка, което чувствам е отдолу на ходилата, и на двете, но повече на дясното и е точно там където свършва арката на ходилото и започва възглавничката отпред.
Направих си рентгенова снимка на ходилата и лекарката ми каза, че нямам никакви напуквания на костта или каквото и да е.
Мисля, че трябва също да спомена, че имам сколиоза на гръбначния стълб, която е завиване на гръбнака около оста си. Болки в краката или коленете нямам никакви, само малко болки в горната част на гърба.
Значи дали е възможно да имам някакво възпаление на мускулите в стъпалото, което да се излекува с масажи, мазила и т.н. или имам нужда да отида на подолог, който да ми направи стелки?

Благодаря предварително,
Николай
Встром

Re: Болка в ходилата при тичане

Мнениеот ZdraveiGP » Пет Окт 06, 2017 2:02 pm

Здравейте,
Подобна болка в ходилата може да се дължи на различни причини. Всички органи и тъкани на стъпалото кожа/подкожие/мускули/нерви/кости и съединителна тъкан могат да породят подобни симптоми. Примерно подобно на невриномът на Мортън от предходната тема..... Понякога болката е в резултат на "предадено" усещане по хода на инервация на увреден нерв - напр. при дискови хернии и т.н. Поради наличната сколиоза при вас, това е възможно. Може да се наруши по някакъв начин и центърът на тежестта на тялото и тя да се предава неравномерно към долните крайници. В резултат могат да се появят всякакъв тип симптоми - болки, схващания, опъване и т.н. Най-вероятно обаче причината е комплексна, но бих я търсил по-скоро в някаква степен на плоскостъпие и/или плантарен фасциит. Това обяснява тази болка при натоварване, като двете диагнози нерядко са свързани. Добре е да посетите ортопед, може и подолог. Промените личат и при обикновен преглед, но може да се направи и т.нар. плантография. Ако се диагностицира плоскостъпие (дюстабан) вече могат да се обсъждат различни техники за облекчаването му - най-вече стелки и упражнения, а при много тежки случаи и операция.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Re: Болка в ходилата при тичане

Мнениеот Встром » Пет Окт 06, 2017 4:41 pm

Здравейте доктор Петров и благодаря за вашия отговор.
Не съм дюстабанлия, но днес говорих с подолог, който ми каза, че е възможно да имам спадане на арката на ходилото и затова да има някакво напрежение в тъканите отдолу. Имам среща след няколко дни и най-вероятно ще ми бъдат направени стелки, които да нося.

Благодаря,
Николай
Встром

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!