Цитонамазки и резултати- Моля за съвет!

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Цитонамазки и резултати- Моля за съвет!

Мнениеот Zdr.Vupr. » Вто Юни 20, 2017 8:56 pm

Здравейте,

От известно време цитонамазката ми излиза ПАП 2/3А:

дата: 05.08.2016
клинични симптоми: 24-482-(ЕКТО) PAP 2
досегашни резултати от цитонамазка №: 24-483-(Endo) PAP 2/3A

дата: 31.10.2016
клинични симптоми: 639-PAP 2/3А
досегашни резултати от цитонамазка №: 640 PAP 2/3A
диагноза: ендоцервицитис

дата: 08.03.2016
клинични симптоми:24-148-(ЕКТО) PAP 1/2
досегашни резултати от цитонамазка №: 24-148 PAP 2/3A
диагноза: ендоцервицитис

Взеха материал за изследване след последната цитонамазка, резултатите са следните:
Микроскопско описание: пвку-Биопсичен фрагмент с размери 6 мм в диам. Цервикален канал-Крайно оскъден слузест материал
Хистологичен резултат: 3/1091-пвку Д: Изразен хроничен хипертрофичен ектоцервицит с фокална лекостепенна дисплация ЦИН – 1.
Цервикален канал : изразен хроничен кистичен ендоцервицит

Като след това ми изписаха имуностимулатори за 3 месеца. Biobran .
Отидох за второ мнение при друг лекар преди няколко седмици, резултата е следния : ПАП 2 А – Наличие на единични дискератоцити; лактобацили и контрола на 3 месеца. Съответно бях заплатила и за изследване на ЧПВ като ми казаха, че е отрицателен, като поисках документ, такъв не ми беше представен, щяло да го пише на цитонамазката, тъй като има такава графа HPV, но там нищо не бе отбелязано.
През този период от 31.10 до 08.03 са ми изписвани препарати за лечение на вагинални инфекции -глобули. Сега след последният преглед ми бе изписана отново рецепта за 4 различни вида глобули + имуностимулатори. Как да разбирам резултата ПАП 2А като нормален, а същевременно ми се изписват толкова много лекарсва, моля Ви за съвет как да процедирам. Да потърся ли 3 мнение? Нямам никакви оплаквания! Може ли да се взима цитонамазка 2 пъти в 1 месец или е противопоказно?

Благодаря Ви предварително!
Zdr.Vupr.

Re: Цитонамазки и резултати- Моля за съвет!

Мнениеот ZdraveiGP » Чет Юни 22, 2017 3:50 pm

Здравейте,
Резултатите ви не са нормални, но според тях имате хронична възпалителна реакция на шийката на матката, без да се забелязват на този етап неопластични изменения. Т.е. ПАП2/3А не е нормален резултат, но е свързан с хроничния възпалителен процес/изразен хипертрофичен хроничен ендоцервицит. Ето защо лекарите се опитват да лекуват това хронично възпаление, защото то също е рисково в бъдещ план за поява на изменения. Според хистологията в момента при вас няма такива тежки процеси, но това не означава, че всичко е нормално.....
Няма проблем да се вземат колкото цитонамазки е нужно. При наличен ендоцервицит обаче всичко трябва да става стерилно и по правилата, за да не се привнесе нова инфекция. А резултати от микробиология? Според тях трябва да се прецени и последващата терапия. Примерно упорити бактерии, гъби причиняващи хронични промени изискват антибиотици/антимикотици не само вагинално, но и на таблетки....
Поговорете отново с лекуващите ви лекари, сигурен съм, че ще намерят време да отговорят на всички ваши въпроси - защо иначе се лекувате при тях?
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот Zdr.Vupr. » Чет Юни 29, 2017 10:33 am

Много Ви благодаря за отговора!
Дали Вие можете да ми препоръчате лечение, защото се уморих всеки да ми казва нещо различно!
Лекарствата които ми изписаха при сегашните резултати (PAP 2A)са следните:

ФЛАЖИЛ ГЛОБ. 500 МГ. * 10
ФАРМАТЕКС ВАГИНАЛНИ КАПС. 18.9 МГ. * 10
ПОЛИЖИНАКС ВАГИНАЛНИ ГЛОБУЛИ * 6
КЛИОН D ВАГИНАЛНИ ТАБЛ. * 10
КАНДИЗОЛ КАПС. 150 МГ. * 2

Coriolus-MRL / Кориолус-МРЛ имуностимулатор х 90 таблетки - MLD Trading

Казаха ми да ги употребявам едно след друго в рамките на 10 дни след края на менструация. Като два вида от глобулите да се слагат една след друга (рецептата не е пред мен за това не мога да кажа точно в какво съчетание бяха).

Все още не съм започнала назначеното лечение, тъй като ме притесняват многото странични ефекти и че в така продължително. Относно микробиологията, сега след последните резултати ми казаха, че е чиста и няма никакви гъби... точно така се изразиха. Мога да Ви изпратя резултатите на e-mail ако е необходимо.

Благодаря Ви предварително!
Zdr.Vupr.

Мнениеот ZdraveiGP » Чет Юни 29, 2017 3:22 pm

За съжаление няма да мога да ви дам някаква конкретна терапия, особено чрез виртуален форум - това е принцип, който се опитвам да спазвам строго. Също така съветът ми е да не приемате "рецепти" "по интернет", защото това би било несериозно. Изписани са ви антиинфекциозни средства и имуномодулатори в различните посоки на възможни причинители на подобен тип хрон. възп.процеси - гъби, протозои, вируси, бактерии...Няма лекарство без странични ефекти, в случая се търсят повече ползи, отколкото рискове. Направете курса както ви е назначен и отидете на плановия контролен преглед - най-вероятно този път всичко ще е наред. Терапията е адекватна - с малък коментар, че освен кандизол капсули, всичко останало са само локални глобули. При такъв хроничен процес, може би е по-удачно да се ползват и глобули локално и таблетки през устата за по-силен ефект. Много важни са и всички профилактични мерки, използване на стомашно-чревни и вагинални пробиотици, избягване на "прекалено" миене, внимание при секс и т.н....
Успех!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот Zdr.Vupr. » Чет Юни 29, 2017 9:38 pm

Благодаря Ви много за вниманието! Ще пиша с резултатите след лечението!
Zdr.Vupr.

Мнениеот Лори » Съб Окт 21, 2017 9:53 am

Здравейте, резултатите от цитонамазката ми са следните: интермедиерни и суперфициални клетки, лек атипизъм в единични и малки групи от клетки интермедиерен тип, много неутрофили. PAP 3 A. В огромен стрес съм от този атипизъм, имам ли причини за това. Направена ми беше криодеструкция.
Лори

Мнениеот ZdraveiGP » Пон Окт 23, 2017 8:56 am

Лори написа:Здравейте, резултатите от цитонамазката ми са следните: интермедиерни и суперфициални клетки, лек атипизъм в единични и малки групи от клетки интермедиерен тип, много неутрофили. PAP 3 A. В огромен стрес съм от този атипизъм, имам ли причини за това. Направена ми беше криодеструкция.

Здравейте,
Цитонамазката ви не означава 100% лоша диагноза, подобни промени има и при една изразена инфекция и възпаление.....Разбира се, че изисква внимание и наблюдение - заради това ви е направена криодеструкция, но това не означава, че вече се е развил някакъв опасен процес. По-скоро е реагирано навреме. Поговорете повече с наблюдаващия ви АГ специалист - той ще ви обясни алгоритъма на поведение в подобни случаи.
Успех!
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот Лори » Пон Окт 23, 2017 11:06 pm

Благодаря ви за отговора!
Лори

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!