Здравно осигиряване след връщане от чужбина

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Здравно осигиряване след връщане от чужбина

Мнениеот siqna » Пон Яну 30, 2012 7:09 pm

Здравейте!
Имам един въпрос към Вас! Тази година ще ходя за няколко месеца в чужбина да работя. Въпроса ми е какви документи трябва да попълня и от къде мога да ги намеря, че като се прибера да не се налага да плащам здравните си осигуровки отново и в България.
Благодаря Ви предварително!!!
siqna

Re: Здравно осигиряване след връщане от чужбина

Мнениеот ZdraveiGP » Пон Яну 30, 2012 7:18 pm

Здравейте,
Моля задайте въпроса си към НЗОК за по-компетентен отговор. В сайта им www.nhif.bg има телефони и онлайн консултации.
Според мен всичко зависи къде отивате да работите. Ако е в страна член на ЕС, то трябва да изберете в коя от двете страни да плащате осигуровки. По-изгодно е да си ги плащате в България, за времето на работа в чужбина, като междувременно си вземете от РЗОК документ, че сте с непрекъснати здравноосигурителни права и си издадете Европейска здравноосигурителна карта. Така, като плащате осигуровките си в България, ще можете да се възползвате от здравноосигурителни права във всяка една страна членка, като евентуално не трябва да плащате вноски там.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Re: Здравно осигиряване след връщане от чужбина

Мнениеот peonita » Вто Юли 30, 2013 3:51 pm

Благодаря за тази информация!
peonita

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!