Упорити болки в гърлото

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Упорити болки в гърлото

Мнениеот rusnakaa » Вто Сеп 15, 2020 8:27 am

Преди около 3 седмици усетих болки в гърлото, придружени със стичащи се секрети от носа надолу. Не им обърнах особено внимание и в горещините употребявах редовно газирани питиета. Основната болка е вляво, когато преглъщам. След седмица отодох на преглед при УНГ, каза, че имам зачервено гърло и горе и по-надолу и ми изписа Ксимебак и Тантум верде. 7 дни по-късно не усетих подобрение и отидох на контролен преглед. Каза ми, че съм се излекувал и вече не вижда проблеми в гърлото. Да, но болката си остава - отляво при преглъщане, леко остра и средно силна. Даже понякога я усещам и леко в лявото ухо. От топли напитки получавам временно подобрение. Ходих за консултация при още 2 УНГ специалисти. И те казаха, че не виждат нищо притеснително в гърлото. Изписаха ми Фортекал, Лимфомиозот, а единият се усъмни в стомаха ми, тъй като имам хроничен гастрит и започнах да приемам контролок. Засега нищо от лекарствата не дава подобрение. Такова нещо ми се случва за пръв път в живота. От какво може да е тази мнима болка и защо лекарите не виждат възпаление? Благодаря!
rusnakaa

Re: Упорити болки в гърлото

Мнениеот ZdraveiGP » Нед Сеп 20, 2020 5:13 pm

Здравейте,
Трудно може да се прецени, при положение, че 3 реални прегледа не откриват органична причина. Все пак, макар и да няма външни изменения, понякога лигавицата е колонизирана с условнопатогенни бактерии - въпреки ниската му диагностична стойност, бих направил един гърлен секрет за микробиология. Ако състоянието е започнало със секрети от носа, може би бих добавил комбинирани капки с антибиотик/кортикостероид, които поставени в носа, да се "стичат" към гърлото и да действат локално, ако има иритативна реакция някъде в назоаринкса, която може да остане скрита при преглед. ПКК/ДКК/СУЕ/ЦРП като кръвни тестове също биха били полезни. Бих продължил контролок/фортекал, заедно с таблетки за смучене фариностим.
Ако от гърления секрет се появи растеж - лечение с антибиотик според антибиограмата. Добре е да се следите с реални прегледи при лекар.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!