Високо кръвно налягане

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Високо кръвно налягане

Мнениеот vankata » Съб Яну 05, 2019 6:09 pm

Здравейте, докторе!
Преди около четири години бях на лекар с оплаквания от сърцебиене и пулс 80/90 удара, за което ми изписаха Бизогама 5мг. по половинка на ден. Преди празниците обаче кръвното ми беше 150/90, а след това го вдигнах и още, защото се притесних от подобни резултати. Засичал съм, че сутрин то почти винаги е ниско, около 115/70, но вечер се качва до 130/80, което ме притесняваше, особено след описания по-горе случай, и отидох на лекар, откъдето пък ме изпратиха на кардиолог. Още преди години бях на преглед и там не откриха нищо притеснително, този път също след преглед на ехограф и след ЕКГ ми казаха, че всичко по сърцето е нормално, но отново, вероятно от притеснение имах високо кръвно - 140/90. Основно лекарката ми обясни, че е от стрес, но аз съм само на 21 години, а в талона, който ми даде пише есенциална хипертония. Другото, което е написано в листа е: видимо добро състояние, леко завишен ИТМ, везикуларно дишане, без хрипове, PP 145/94, РСД-80-90, с нормална р-я при вагусова стимулация, без ХСМ, без претиб. отоци.
В изследванията е описано: ЕКГ - СИН. Р-М, тенд към ТХ, физиологичен Н ДББ.

Бихте ли ми обяснили малко по-подробно какво значат всички съкращения, какво е състоянието ми, как така на 21 години имам хипертония и какво да правя оттук-насетне? Направил съм всички кръвни изследвания, вкл. и за холестерол и хормони - всичко е наред. Наистина не разбирам на какво се дължи това... Освен на стрес?!

Благодаря предварително за отговора!
vankata

Re: Високо кръвно налягане

Мнениеот ZdraveiGP » Вто Яну 08, 2019 4:22 pm

Здравейте,
около 90-95% от високото кръвно се числи към т.нар. есенциална хипертония, т.е. без да има определена конкретна причина. Едва 5-10% от високото кръвно може да бъде "обяснено" с конкретна причина, най-често в посока проблеми с бъбреци, проблеми с хормоните (ендокринологични причини), проблеми с нервната система и т.н. Ако сте изключили тези най-чести причини (с направените тестове и консулти), на 21г., най-вероятно наистина проблемът се дължи на повишена реактивност на нервната система, стрес, проблеми с диетата, килограмите, липсата на адекватно движение и спорт. Понякога хората "вдигат" кръвно само заради безпокойството при меренето му. Това много често се случва в лекарския кабинет по типа на т.нар. "хипертония на бялата престилка" т.е. от притеснение от прегледа....дори и в домашни условия, ако вие посягайки към апарата вече имате безпокойство от възможния резултат - това пак може да активира адренални реакции и да повиши кръвното. Полезно в такива случаи е да се носи т. нар. "Холтер" апарат за 24ч. проследяване на кр. налягане - питайте вашия кардиолог дали предлага такава опция, не е такава екзотика вече. Представете си електронен апарат за мерене на кръвно, но с батерии, който носите 24ч. непрестанно (като телефон) и той през 1ч. мери кръвното независимо от ситуацията - в универститеа, на работа, докато спите и т.н. След това резултатите се анализират на компютър и така относително обективно и без "ваше участие" в процеса може да се заключи дали кръвното ви е проблемно. Ако наистина се окаже такова, първата стъпка е да нормализирате този "ИТМ/BMI", който колегата е описал като леко повишен - това е свързано с теглото и движението. Ако оправите това, сигурен съм, че и без никакви лекарства ще се справите с проблема.
Поздрави и късмет!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот vankata » Нед Фев 17, 2019 7:52 pm

Здравейте,
чак сега видях отговора Ви, за който сърдечно благодаря. Всъщност не знам на каква база кардиоложката установи наднормено тегло - висок съм 175см. и тежа 75кг., макар че действително качих килограми през последните години, но иначе бях вейка - едва 55кг.

Всъщност нямам постоянно високо кръвно, но когато сложа апарата, особено електронния и се притеснявам от резултата, вследствие на което обикновено то е 140/90, понякога дори 150/90. Напоследък обаче това кръвно ми се е превърнало във фикс идея - събуждам се с идеята, че кръвното ми ще е високо, страхувам се дори да изляза, защото то може да е такова, усещам как подобни мисли започват да ме тормозят, а реално при преглед при лекари не се установява нищо. Всички казват, че нещата са наред, а аз продължавам да търся причината, да се съмнявам, да го меря...

Какъв съвет бихте ми дали?
vankata

Мнениеот ZdraveiGP » Пон Фев 18, 2019 1:08 pm

Това кръвно е напълно нормално при стресова ситуация...наистина няма за какво да се притеснявате, проблема наистина може би има психо-емоционална причина.
Като механизъм на "защита" просто запомнете, че дори и да имате инцидентно високо кръвно, това не е кой знае какво. Ако искате все пак направете този 24ч. Холтер ЕКГ тест, който е по-скоро за собствено успокоение и да свикнете с мисълта, че някакъв апаратът мери кръвното ви постоянно и така постепенно може би ще забравите да му обръщате внимание..тренировка на психиката "клин клин избива" :) Ако усетите обаче, че вместо да се успокоявате изпрадате в перманентен стрес, просто забравете за измерването на кръвното за известно време.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!