Лимфен възел

Уважаеми Потребители,
В този раздел ще се стремим да Ви ориентираме, относно здравни проблеми, които Ви вълнуват. Изказаните мнения НЕ МОГАТ да заменят реалния консулт с лекар! Спазването на добрия тон е гаранция, че ще получите компетентен отговор според съвременната добра медицинска практика.
Благодарим Ви!

Лимфен възел

Мнениеот Tarra » Пет Яну 26, 2018 12:13 pm

Здравейте,
Преди около 2 седмици след доста интензивно силово натоварване напипах увеличен лимфен възел в дясната част на врата си , над рамото долу-горе. Тъй като имам близък с лимфом, това разбира се ме докара до не дотам тиха лудост и се втурнах по лекари.Минах през воденият за най-добър хематолог в страната, който пусна ПКК и без много обяснения каза да минса след месец да го опиппа пак.Посетих друг доста търсен хематолог,който ми назначи следните изследвания: ПКК ,ДКК, CRP; ехография на шия и коремни органи,рентген на бял дроб. Ехография на шия показа два "реагирали" възела с размери 7и 8 мм, другите изследвания в норма. Хематологът каза, че според него няма никакъв повод за безпокойство и дори не ми каза да следя, бил започнал да се прибира. Да се прибира, да се прибира , но аз още го усещам -вече не така ясно и по скоро като леко подуто отколкото като топче, но си е там, като се напипва само при наклон сериозен на главата наляво, освен това постоянно имам усещане за болка в тази част на врата . Въпросът ми е, колко време обичайно е необходимо за възела да се прибере, възможно ли е изобщо да не се прибере, след колко време се проследява и възможно ли е да се получи вследствие на спортна травма, защото съм спряла тренировките засега.
Благодаря ви предварително за мненията! :)
Tarra

Re: Лимфен възел

Мнениеот ZdraveiGP » Съб Яну 27, 2018 11:50 pm

Здравейте,
7-8мм единичен лимфен възел, който е без особена динамика, без някакви изменения в адекватно назначените ви тестове, наистина не е нещо необичайно. Възможно е винаги да си е бил там, защото областта нормално е осеяна с множество лимфни възли, част от които са повърхностни и могат да се напипат. Може просто да не сте му обръщали внимание досега. След физическото натоварване е възможно да е имало някакво пренапрежение на мускулни/нервни/съдови структури, което може да се съпровожда с леко възпаление и съответна реакция на лимфната тъкан. Възможно е и да е имало последваща лека инфекция - вироза, кожен проблем в съседство и т.н. Най-вероятно нещата ще се успокоят от само себе си. Понякога се препоръчва емпиричен антибиотичен курс, макар по-често лимфните възли да реагират на вируси. Направили сте достатъчно - да се прави биопсия (следващата евентуална стъпка) най-вероятно е пресилено. Проследете в динамика след месец с преглед и нови тестове и всичко ще е наред.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот deksi » Чет Фев 22, 2018 9:15 pm

Здрравейте,
видях темата и искам да попитам, имам някакво леко подуване под мишницата, вижда се когато е силно изпъната ръката нагоре, прилича на подпухнало. не се напипва нищо твърдо, но ми стои от поне три месеца. Ходих при личната лекарка, правих пълна кръвна картина, с-реактивен протеин, всичко е в норми. Но докато ме прати на някой да го види какво е се притеснявам, не знам дали е лмфни възли или нещо друго.
Изображение
deksi

Мнениеот ZdraveiGP » Пон Мар 12, 2018 5:24 pm

Здравейте отново,
Най-вероятно е образувание на съединителната тъкан, вероятно с безобиден характер. Може да направите ехография на меки тъкани.
Успех!
ZdraveiGP е Д-р Захари Петров
Управител на Медицинска Практика "Здравей"
Ние Ви изпращаме по-здрави ;), Вие предайте нататък!
За контакт/записване за консултации - моля, посетете www.zdraveigp.com
Аватар
ZdraveiGP
Администратор

Мнениеот deksi » Пет Мар 16, 2018 10:33 am

Здравейте,
Благодаря Ви за отговора.Вече ходих при хирург, който каза , че не е нищо.Прати ме на хематолог, който ми каза, че имам леко увеличени лимфни възли 10-12 мм един под дясната и един под лявата мишница.Абсолютно всички изследвания са ми в норма - пкк, диференциално броене на левкоцити, суе, с-реактивен протеин, фибрибоген.Гледа ми натривка от кръвта под микроскоп и каза ,че е нормално всичко.изписа ми антибиотик
deksi

Назад към Имам проблем...Моля, Помогнете!